Charakteristické adsorpčné  a iónovo-výmenné vlastnosti  prírodných materiálov na báze zeolitu sú v oblasti životného prostredia dlhodobo známe a využívané.  Pri úprave a čistení vody sa využívajú rôzne typy filtračných a adsorpčných materiálov, mnohé z nich nie sú vôbec lacné. Preto sa objavujú snahy o prípravu a syntézu pokročilých organicko-anorganických hybridizovaných adsorbentov na báze prírodného zeolitu. Mohli by byť nákladovo efektívnejšie a účinnejšie ako klasické adsorpčné materiály aj preto, že zeolitová nerastná surovina je v prírodných podmienkach pomerne častá a jej ťažba a spracovanie nie je až tak finančne náročná.

Hybridizované adsorbenty na báze zeolitu pri čistení vody

Znečistené odpadové vody obsahujú celú škálu znečisťujúch substancií a mnohé z nich majú toxický charakter. Organicko-anorganické kompozitné adsorpčné látky, nazývané tiež ako  hybridné materiály,  môžu vďaka  umiestneniu polymérových látok na povrchu anorganického napr. zeolitového nosiča mať účinnejšie vlastnosti pri úprave vody. Môžu sa tak  využiť výhody oboch zeolitových a polymérových zložiek.  Hybridizácia môže byť použitá pri úprave organickej alebo anorganickej látky. Takéto adsorbenty na báze zeolitu sa považujú za novú generáciu kompozitov, ktoré môžu zahŕňať širokú škálu environmentálnych aplikácií.

materialy-pri-čistení-vody

S rozvojom nanotechnológií sa základné fyzikálno-chemické vlastnosti zeolitu študujú a definujú z nového pohľadu.

Nanomateriály sú v centre pozornosti výskumníkov

Náročnosť spôsobov čistenia a úpravy vody  ovplyvňujú aj procesy modifikovania povrchov  tradičných adsorbentov. Jedným z perspektívnych adsorpčných filtračných substrátov  je  prírodný zeolit s modifikovaným povrchom. S  rozvojom nanotechnológií sa základné fyzikálno-chemické vlastnosti  zeolitu študujú a definujú z nového pohľadu. Oproti tradične používaným adsorpčným mikrokryštalickým materiálom majú nanometrové veľkosti kryštálov prírodného zeolitu väčší merný povrch a kratšie difúzne dráhy. A tak podstatne vyššiu účinnosť pri adsorpčných procesoch čistenia a úprave kontaminovaných vôd.

úprava-vody-čistenie-odpadových-vod-210-x-150

V porovnaní s tradičnými adsoprčnými materiálmi na báze silikagélu alebo aktívneho uhlíka, má zeolit vhodnejšiu distribúciu mikroskopických pórov.

Zeolit je tiež v centre záujmu

Cielená konverzia anorganických iónomeničových materiálov do hybridných vláknitých alebo nanočasticových iónomeničov  je považovaná za posledný vývoj v oblasti nanovedných  odborov. Tieto nanomateriály priťahujú veľkú pozornosť, pretože vykazujú vysokú účinnosť a rýchlosť sorpcie s krátkymi difúznymi cestami k zdroju znečistenia  rôznych zložiek životného prostredia. Pokroky v nanovedných disciplínach poskytujú nebývalé príležitosti pre rozvoj nákladovo efektívnejších a ekologicky prijateľnejších procesov čistenia vody. Za účelom čistenia vody je zeolit,  okrem nanočastíc obsahujúcich kovy, uhlíkaté materiály a dendrimery,   hodnotený ako najprogresívnejší funkčný  adsoprčný nanomateriál blízkej budúcnosti.

Zeolit je zaujímavá marketingová komodita

Početné výsledky výskumných aj aplikovaných prác naznačujú, že zeolit je zaujímavá marketingová surovina aj pri úprave a čistení vody. Prírodné zeolity sú považované za komodity s veľkým potenciálom jeho cielených aplikácií v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia. Jedinečné postavenie zeolitu na trhu so surovinami sa zvýrazňuje s pokračujúcim rozvojom možností jeho používaní  pri iónovej výmene a adsorpčných procesoch. A to najmä prostredníctvom jeho povrchových úprav. Kryštálová  štruktúra zeolitu je výnimočná. V porovnaní s tradičnými adsoprčnými materiálmi na báze  silikagélu alebo aktívneho uhlíka,  má zeolit  vhodnejšiu distribúciu mikroskopických pórov. Hybridné kompozitné adsorpčné materiály na báze zeolitu sa stávajú realitou.

< silné > Tagged: < / strong >

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *