Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

kojenieKojenie, okrem toho, že je základným spôsobom, akým novorodenec až do svojich 6 mesiacov prijíma potravu, je často označované aj za ten najbližší kontakt, ktorý môže mať matka so svojim novonarodeným dieťaťom. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo mamičky venujú toľko pozornosti kojeniu, príprave naňho (častokrát ešte počas tehotenstva) a tiež, prečo je neschopnosť kojiť u niektorých žien považovaná za taký veľký problém.

Každá matka chce dať predsa svojmu dieťaťu len to najlepšie a materskému mlieku sa v oblasti stravy nepochybne nič iné nevyrovná. Ako sa teda na kojenie môžete pripraviť? Čo sa dá spraviť, pre to, aby bolo kojenie čo najúspešnejšie a kam sa obrátiť s prosbou na pomoc, keď sa kojenie stáva problémom? To sa máte možnosť dočítať v našom článku.

Príprava na kojenie

Príprava na kojenie by mala ideálne prebiehať ešte počas posledných týždňov tehotenstva. V tomto období je veľmi dôležité naštudovať si aspoň základné fakty o dojčení, aby ste tam mali základnú predstavu o tom, čo vás v nasledujúcich mesiacoch čaká. Dnes už je dostupné veľké množstvo materiálov, z ktorých máte možnosť čerpať – k dispozícii sú rôzny knihy, časopisy venované špeciálne mamičkám a tiež internet.

kojenieOdlíšte mýty od faktov

Najčastejším problémom pri prvorodičkách býva, že veľmi ľahko uveria mýtom o kojení, ktoré sú stále dosť rozšírené aj napriek tomu, že žijeme v 21. storočí. Najrozšírenejšie sú mýty o tom, že nie každá žena môže kojiť, že na kojenie vplýva veľkosť ženských pŕs alebo že „zadné“ mlieko je kvalitnejšie než to „predné“. Ak ste v tejto oblasti ešte len „nováčikom“ je naozaj ťažké rozoznať rozdiely medzi mýtmi a faktami.

Kam sa obrátiť, ak chcem plnohodnotné fakty v oblasti kojenia?

Najlepšie čo môžete pre prípravu na kojeniu urobiť, je, že sa obrátite na laktačnú poradkyňu. Tá vám poskytne laktačné poradenstvo, oboznámi vás so základnými informáciami a odpovie na otázky, ktoré vás trápia. Pri hľadaní vhodnej laktačnej poradkyne sa zamerajte najmä na skúsenosti a recenzie zo strany vašich známych, ale potrebné informácie môžete nájsť aj na internete, na rôznych fórach, kde mamičky diskutujú práve o takýchto témach. Na Slovensku je v oblasti laktačného poradenstva najznámejšie občianske združenie MAMILA.

Aby bolo kojenie úspešné…

kojeniePrvým krokom k tomu, aby bolo kojenie úspešné, je, aby bolo dieťa priložené k prsníku matky čo najskôr po pôrode. To, kedy vám dieťa priložia, závisí najmä od pôrodnice a konkrétneho lekára, avšak, ak chcete, aby vám dieťa bolo priložené ihneď po pôrode, vo väčšine nemocníc je možné sa na tom dohodnúť s personálom.

Ak absolvujete cisársky rez, často sa stáva, že sa mlieko nespustí tak rýchlo, ako pri normálnom pôrode. Aj v tomto prípade je však dôležité včasné a pravidelné prikladanie dieťaťa k prsníku a tiež trpezlivosť. Mnoho žien si síce neuvedomuje, ako veľmi je dôležitý aj aspekt psychiky pri kojení, ale nemali by ste zabúdať na to, že aj dôvera v to, že kojenie zvládnete, je veľmi dôležitá.

Kam sa obrátiť, ak chcete pri kojení čo najlepšiu starostlivosť?

Trochu zodpovednejší a citlivejší prístup v tejto oblasti získate napr. v baby-friendly hospitals, pri niektorom z alternatívnych pôrodov a samozrejme tiež v súkromných pôrodniciach. Je dobré sa vopred informovať, či vám nemocnica ponúkne aj vlastnú laktačnú poradkyňu.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

< silné > Tagged: < / strong >

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *